Hormóny v rovnováhe

Keď sú vaše hormóny v rovnováhe, teda nie príliš vysoké, ani príliš nízke, vyzeráte a cítite sa najlepšie. Ale keď sú rozhádzané, stanete sa „podpriemernými dievčatami na strednej“ a cítite, že sa váš život stáva horším. Je tu ale výborná správa: vyrovnávanie hormónov je oveľa jednoduchšie ako behať naokolo ako zúrivý šialenec alebo človek, ktorý je veľmi vyčerpaný a úzkostlivý a vyvedú ho z miery aj úplne drobné maličkosti. Stačí sa trošku viac naučiť o ich vplyve a vzájomnom fungovaní a ako ich dostať do rovnováhy.

A ktoré sú teda najčastejšie poruchy hormonálnej rovnováhy?

 • Vysoká hladina kortizolu (stresového hormónu) spôsobuje stratu svalov a je spájaná s priberaním v okolí brucha. Taktiež vypína reprodukčný systém (spôsobuje neplodnosť, dokonca potrat) a imunitný systém.
 • Nízka hladina kortizolu spôsobuje totálnu vyčerpanosť až chronickú únavu a vy sa cítite ako auto, ktoré sa snaží jazdiť s úplne prázdnou nádržou.
 • Nízky pregnenolón spôsobuje anomiu, teda neschopnosť spomenúť si. Poznáte ten stav, že neustále hľadáte správne slová, mená, veci vo vašej hlave? Nízka hladina je spojená aj so schopnosťou udržania pozornosť, úzkosťou, miernou depresiou či sociálnou fóbiou.
 • Nízka hladina progesterónu spôsobuje neplodnosť, nočné potenie, nespavosť a nepravidelné menštruačné cykly.
 • Vysoká hladina estrogénu zvyšuje pravdepodobnosť citlivosti prsníkov, vznik cýst, myómov, endometriózu či rakovinu prsníka.
 • Nízka hladina estrogénu spôsobuje kolísanie vašej nálady, navodzuje stavy smútku až depresie a poruchy spánku. Znižuje libido a spôsobuje bolestivejší sex. Vysušuje aj pokožku, spôsobuje osteoporózu. Zhoršuje koncentráciu, negatívne ovplyvňuje pamäť a prináša bolesti hlavy a migrény. V neposlednom rade je zodpovedný za ukladanie tuku v okolí brucha, či obtiažne chudnutie a spôsobuje problémy s otehotnením.
 • Vysoká hladina androgénov, ako je testosterón, sú hlavným dôvodom neplodnosti. Prináša so sebou aj výrazné ochlpenie a naopak stratu vlasov a aknóznu pleť.
 • Nízka funkcia štítnej žľazy znižuje mentálnu bystrosť, je spojená s únavou, prírastkom hmotnosti a zápchou. Dlhodobo znížená funkcia je spájaná aj s oneskorenými reflexami a väčším rizikom Alzheimerovej choroby.

Najčastejšie kombinácie hormonálnej nerovnováhy

V praxi sa stále častejšie vyskytujú ženy, ktoré majú viac porúch hormonálnej rovnováhy. Nižšie sú popísané najčastejšie kombinácie hormonálnych nerovnováh:

 • Porucha regulácie kortizolu (je vysoká alebo nízka) so zníženou funkciou štítnej žľazy. Porucha regulácie sa vyskytuje hlavne pri chronickom strese, kedy reakcia organizmu je slabo modulovaná alebo regulovaná, a teda kortizol nie je v tele udržiavaný v optimálnom rozmedzí a je príliš vysoký alebo nízky. Zvyčajne sa mení jeho hladina aj v priebehu dňa z vysokej na nízku a naopak.
 • Porucha regulácie kortizolu s hladinou pohlavných hormónov, teda estrogénu a progesterónu.
 • Ženy majú okolo ich 30-tky veľmi často symptómy nízkeho progesterónu a vysokej hladiny andogénov a udivuje ich, prečo trvá tak dlho, kým otehotnejú.
 • Ženy v perimenopauze, ktorá začína niekde medzi 35 – 50-tim rokom majú nízku hladinu progesterónu a tiež sa im výrazne znižuje hladina estrogénu, ktorá býva veľmi nízka vo finálnej fáze, teda v období menopauzy. Nízky progesterón spôsobuje úzkosti, poruchy spánku, nočné potenie, či skrátenie menštruačného cyklu. Nízky estrogén môže ešte pridať do toho celého aj jemné depresie.
 • Ženy v menopauze majú často nízku hladinu kortizolu v priebehu dňa, čo so sebou prináša až chronickú únavu a vysokú hladinu kortizolu v noci, čo im prináša pocit strachu zo všetkého.

Naviac, okrem problémov s otehotnením, najčastejšie a často prehliadané príčiny akejkoľvek hormonálnej nerovnováhy sú:

–          Starnutie, genetika, nedostatočná výživa až doslova podvýživa (nedostatok či nadbytok makro a mikro živín. Aj napriek tomu, že človek je obézny je podvyživený), toxíny v prostredí, nadmerný stres a celkový životný štýl.

Všetko je vzájomne prepojené

Dôležitý poznatok, ktorý je potrebné vziať do úvahy je, že hormóny neexistujú vo vákuu. Niektoré hormóny dramaticky ovplyvňujú iné hormóny; vysoká hladina jedného môže zasahovať do činnosti iného. Napríklad, ak fungujete dlhodobo pod stresom, hladina kortizolu stúpa, a ak je príliš vysoko, tak blokuje bunky vo vytváraní progesterónu, ktorý vás naopak dostáva do kľudu a upokojuje alebo súvisí s otehotnením. Vzhľadom na tieto vzájomné vzťahy, je dôležité pri hormonálnej nerovnováhe, pozerať súčasne na viaceré symptómy. Pochopením, ako sa hormóny vzájomne ovplyvňujú, je jednoduchšie dosiahnuť hormonálnu rovnováhu.