Čo je joga a prečo je vhodná pre ženy

Joga je séria mentálnych, fyzických a duchovných disciplín, ktoré vznikli v starovekej Indii pred viac ako 5 000 rokmi. Praktické cvičenie jogy pomáha koordinovať dych, myseľ a telo na podporu relaxácie, rozvoja dychu a poskytovania pocitu vnútorného pokoja. Zahŕňa rôzne pozície a pohyby tela (známe ako asány), dýchacie techniky a meditácie, ktoré sú navrhnuté tak, aby podporovali fyzickú kondíciu, duševnú a mentálnu pohodu.
Výhody cvičenia jogy môžu zahŕňať:
• Lepší spánok
• Zníženú úzkosť aj depresiu
• Pocity pohody

Oslobodenie od chronických ochorení
• Zlepšené trávenie, krvný obeh a imunitu
• Zlepšenú pozíciu, flexibilitu a pevnosť tela
• Zvýšenú koncentráciu a energetickú úroveň
• Zlepšenú funkciu respiračných, neurologických a endokrinných orgánov

 

Dnes už všetci vieme, že potrebujeme určitú formu cvičenia, aby sme zostali zdraví a cítili sa dobre. V Amerike urobili veľmi veľa štúdií a výskumov, ktoré sa zaoberali vplyvom rôznych typov cvičení na celkové zdravie ženy, ale aj ich vplyv na hladinu estrogénu. Napriek mnohým pozitívnym účinkom rôznych cvičení, štúdie preukázali menej šťastný výsledok, čo sa týka hladiny estrogénu.

Naopak, joga sa ukázala ako veľmi ideálna forma cvičenia pre ženy, pretože kombinuje kardiovaskulárny tréning, posilňovanie svalov, ale neohrozuje orgány, hormonálny systém ani kĺby. V skutočnosti ich udržiava zdravé za predpokladu, že je zaručená rovnováha medzi cvičením a uvoľnením. Nadmerné a agresívne cvičenie jogy môže znamenať napätie pre telo úplne rovnako ako extrémne cvičenie na strojoch v telocvični. My ženy si musíme byť vedomé aj cyklického charakteru našej fyziológie. Musíme pozorne počúvať svoje telo a používať asánu a pranajámu, ktoré sú pre nás v určitom cykle vhodné a cítime sa dobre. Napríklad niektoré cviky sú úplne nevhodné počas menštruácie. V skratke, pravidelné a dobre zvažované cvičenie jogy, ktoré zohľadňuje cyklickú povahu ženského tela, prinesie významné zdravotné výhody. Bude podporovať ženu v priebehu všetkých fáz jej života. Poskytne nástroje na prekonanie psychických problémov, vytvorí emocionálnu a duševnú stabilitu a žena zostane verná svojej prirodzenosti.