O ženských hormónoch

Ak na sebe sledujete príznaky, ako je únava, kožné problémy, problémy s telesnou hmotnosťou, poruchami spánku, PMS, neplodnosť alebo iné problémy, je pravdepodobné, že trpíte hormonálnu nerovnováhou.

Cesta hormónov začína v endokrinných žľazách, teda žľazách s vnútorným vylučovaním a patria sem hypofýza, epifýza, štítna žľaza, nadobličky, pankreas. Okrem toho ženy produkujú hormóny vo vaječníkoch. Tieto žľazy kontrolujú dôležité fyziologické funkcie uvoľňovaním hormónov do krvi, cez ktoré prechádzajú do vzdialených orgánov a buniek. Inými slovami, hormóny sú akýsi chemický poslovia vo vašom tele. Pracujú síce veľmi pomaly, ale ovplyvňujú mnoho rôznych procesov, vrátane rastu a vývoja, metabolizmu, sexuálnych funkcií a rozmnožovania, ale aj správanie či náladu.

Každý hormón má svoju úlohu. Top tromi hormónmi, ktoré sú dôležité pre ženy sú estrogén, hormóny štítnej žľazy a kortizol – hormóny, ktoré ovplyvňujú váš mozog, telo, stres a hmotnosť. Kortizol hrá veľkú rolu pri reakcii nášho tela na stres. Pomáha nám vysporiadať sa so stresom tým, že vypne nepotrebné funkcie, ako je napríklad reprodukcia či imunita, aby umožnil telu smerovať energiu tam, kde je v danej chvíli potrebná. Táto funkcia má byť krátkodobá, avšak náš moderný životný štýl je presne opačný, stresujeme sa príliš často. Problém vzniká, keď sa stres stane chronickým. Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus a energetickú spotrebu buniek. Narušená funkcia štítnej žľazy môže výrazne znížiť plodnosť žien a ovplyvniť aj menštruačný cyklus. Estrogén je najznámejší ženský hormón, ktorý pripravuje maternicu na počatie. Keď je jeho hladina vyrovnaná, zvyšuje sa ženský sexuálny apetít aj celková imunita organizmu.

Vyššie som popísala najdôležitejšiu funkciu top troch hormónov pre ženy, ale samozrejme je ich oveľa viac. Napríklad estrogén má viac ako tri stovky funkcií alebo biologických úloh v ženskom tele a ovplyvňuje viac ako deväťtisíc genetických správ, ktoré vaše telo rozosiela, aby sa samo-regulovalo.

Taktiež okrem troch primárnych hormónov,  niekoľko ďalších hormónov zohráva dôležitú úlohu v riadení vašich záujmov, nálady, libida a chuti do jedla. Progesterón pripravuje vnútorné prostredie maternice pre usídlenie vajíčka. Keď sa to nepodarí, vyčistí maternicu, čo má za následok ženské mesačné krvácanie. Testosterón je hormónom vitality a sebavedomia . Podporuje pravidelnú ovuláciu a výdatné libido. Príliš veľa produkcie je, ale hlavný dôvod ženskej neplodnosti. FSH/LH je dvojica hormónov – folikuly stimulujúci hormón a luteinizačný hormón. Oba sa podieľajú na vývoji vajíčok a správnej ovulácii. Tento hormón je dôležitý, keď sa žena snaží otehotnieť.

Pre ženu sú „Charlieho anjelmi“ hormóny – estrogén, hormóny štítnej žľazy a kortizol. Podrobnejšie si ich funkciu a vplyv na ženský organizmus rozoberieme v nasledujúcich príspevkoch.